AC Block Plant Layout Consultancy Services
Leading Service Provider of aac block plant layout consultancy services and block production plant from Surat.
AAC Block Plant Layout Consultancy Services
Approx. Price: Rs 60,00,000 / SetGet Latest Price Service Details:
| Plant Capacity | 600–800 m³/day |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Block Density | 500–600 kg/m³ |
| Autoclave Pressure | 10–12 bar |
| Power | 250–300 kW |
| Included Components | Raw Material Silos, Loading & Unloading System, Main Production Line, Control System, Autoclave System, Boiler System, Crushing & Grinding Unit, Curing & Stacking Equipment |
| Work Location | Pan India |
| Type Of Plant Layout | Aac |
| Land Requirement | More than 5 acre |
| Fuel Type | Coal |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Technology | Tilting Technology |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 5 to 10 Days |
Our organization is engaged in providing excellent array of
AAC Block Plant Layout Consultancy Services in the industry. These consultancy in AAC block plant layout which we offer best for companies who are planning to construct and fabricate very efficient and highly functional space for various applications. Our consultancies in AAC block plant layouts are executed by our highly knowledgeable and well experienced professionals. We offer continuously communicate and work closely with our clients to ensure excellent block plant layouts are established according to requirements.
Approx. Price: Rs 4,65,00,000 / PieceGet Latest Price Service Details:
| Plant Capacity | 500–600 m³/day |
| Capacity | 100 m3 |
| Block Density | 500–600 kg/m³ |
| Automation Grade | Automatic |
| Autoclave Pressure | 10–12 bar |
| Power | 250–300 kW |
| Included Components | Boiler System, Curing & Stacking Equipment, Crushing & Grinding Unit, Loading & Unloading System, Raw Material Silos, Control System, Main Production Line, Autoclave System |
| Brand | BHAGYASHREE VENTURES |
| Brick Material | Quick Lime, Fly Ash, OPC Cement |
| Country of Origin | Made in India |
Bhagyashree Ventures is a leading company in India's AAC block industry, offering a one-stop solution for turnkey projects. We provide comprehensive services, including consultancy, civil works, shed construction, erection, and plant production. We also handle the import of Chinese machinery and local purchases. Our expertise ensures seamless project execution from start to finish, making us a trusted partner in the AAC block industry.